fbpx

Automatyczne lub pół-automatyczne działanie urządzeń do parkowania wielopoziomowego wprowadza wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Inwestorzy oraz architekci projektujący budynki o wysokim standardzie zauważają to i zainteresowanie tymi urządzeniami wyraźnie rośnie. Na czym polega automatyczne lub pół-automatyczne sterowanie? Jakie są zalety tych rozwiązań? Czym różni się system automatyczny od pół-automatycznego?

W przypadku prostych urządzeń do parkowania, platform parkingowych, użytkownik ma do dyspozycji panel sterowania typu „deadman”, musi trzymać klucz w określonej pozycji przez cały czas kiedy urządzenie pracuje. W systemach pół-automatycznych oraz automatycznych ruch platform samochodowych jest sterowany przez komputer i odbywa się za zamkniętymi bramami. Użytkownik jedynie wybiera miejsce i parkuje albo wsiada do samochodu po otwarciu bramy. Jest to rozwiązanie lepiej wykorzystujące dostępną przestrzeń garażu i wygodniejsze dla użytkownika ponieważ daje możliwość sterowania systemem przy pomocy pilota lub smartfona bez wysiadania z samochodu. Lepsze wykorzystanie przestrzeni stwarza możliwość efektywnego zagospodarowania zaoszczędzonej powierzchni parkingu do innych celów. Eleganckie i estetycznie wykonane bramy zdobią garaż czyniąc go atrakcyjniejszym wizualnie.W przypadku parkowania w garażach wyposażonych w systemy półautomatyczne kierowca sam parkuje samochód na konkretnym miejscu parkingowym natomiast w garażu z systemem automatycznym kierowca jedynie wjeżdża do kabiny transferowej i tam pozostawia samochód.

System pół-automatyczny Trendvario składa się z platform poruszających się w pionie i palet poruszających się w poziomie. Zasada działania polega na tym, że palet poruszających się w poziomie jest zawsze o jedną mniej niż ilości bram, co umożliwia zwolnienia miejsca pod lub nad każdą z platform i opuszczenie lub podniesienie samochodu do poziomu wyjazdu. System pół-automatyczny posiada jedną bramę na każdy swój moduł, i każdy użytkownik ma przypisane miejsce w systemie oraz bramę wjazdową. Systemy Trendvario występują w wersjach 2 oraz 3 poziomowych, zarówno z jak i bez zagłębienia poniżej drogi manewrowej.
Kolejnym rodzajem systemów pół-automatycznych są duże grupy palet przesuwnych Parkboard PQ. Palety PQ przesuwają samochody po posadzce garażu co pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i parkować kilka rzędów samochodów przy wykorzystaniu tylko jednej drogi manewrowej.

Systemy automatyczne Mastervario składają się z kabiny transferowej oraz magazynu samochodów. Oznacza to, że każdy użytkownik zostawia samochód w kabinie transferowej, lub jednej z kabin transferowych w większych systemach. Miejsce składowania samochodu jest już wybierane przez samo urządzenie. Rozwiązanie takie praktycznie zastępuje parking w przeciwieństwie do systemów pół-automatycznych, które stanowią jedynie wyposażenie parkingu.